Wywiady radiowe

2019-03_04 Cykla audycji radiowych nagranych w Gdańsku i emitowanych przez Radio Gdańska w Wielkim Poście we wtorki i czwartki o godzinach 5:50 i 17:50

Przez lata miałem szereg wywiadów w radiu i przy innych okazjach. Niektóre z nich udało mi się wydostać z radia i te umieszczam na tej stronie.

W tym zestawie umieszczam wywiady, które powstały okazjonalnie i bez np. dalszych planów w odniesieniu do ich kontynuacji. Mały zbiór tych wywiadów udało mi się otrzymać.

2018-02-14 Wywiad z red. Grażyną Cholewą na temat kierownictwa duchowego 

2012-01-06 I program PR o medytacji

2008-08-27 Łomża-Ostrołęka Radio Nadzieja: Polityka i sumienie

2008-03-28 Warszawa Radio Józef: O szczęściu, cierpieniu i miłości

2008-01-16 Łomża-Ostrołęka Radio Nadzieja: Rozum i wiara

2007-11-15 Łomża-Ostrołęka Radio Nadzieja: Godność sumienia

komentarzy ( 4 )
 1. Koriolan

  Remanent życia 1
  „Wiara sobie a praktyką sobie”

  W/g mnie jest to dobre określenie tego, co się dzieje na świecie od tysięcy lat.
  Już symbolicznie, w raju Bóg przygotował ludziom raj zwany teraz królestwem Boga ale człowiek sam chciał stworzyć sobie raj. To samo dzieje się do teraz. Człowiek próbuje zbudować raj w świecie realnym ale nigdy mu się nie udaje osiągnąć tutaj pełni szczęścia co symbolicznie nazwano „praktyką sobie”.
  Z drugiej strony Bóg zbudował królestwo niebieskie w którym można osiągnąć pełnię życia. Rozwój Duchowy (RD) to właśnie przechodzenie ze świata realnego do królestwa niebieskiego, to połączenie prawdziwej wiary i praktyki.

  Reasumując
  Jak dotąd bardzo niewielu ludziom udało się wcielić swoją wiarę w swoim życiu.

  • Koriolan

   Remanent życia …
   „Jak to jest z pieniędzmi”

   Fajny wywiad ale wydaje mi się, że brat Zatorski nie pokazał sedna sprawy, prześliznął się po powierzchni.
   W/g mnie sednem tego jest nauka Jezusa w NT, która mówi prosto wybierz Boga a nie pieniądze.
   I nie ma tutaj harmonii, balansu, odpowiednich proporcji. Jeżeli wybierzemy choć w 1% pieniądze to JUŻ nie wybraliśmy Boga.
   Jezus mówi to wyraźnie „porzućcie wszystko” i dodatkowo w przypowieści o bogatym młodzieńcu powtarza to samo i w innych miejscach.
   Mechanizm myślenia człowieka jest prosty …
   Jeśli zawierzę Bogu to będę goły i bosy a moje dzieci umrą z głodu bo NIKT nie zawierza Bogu, wszyscy zarabiają kasę. Pomijając nawet normalnie pracujących to ksiądz bierze tacę, pensję jako katecheta i nieźle kombinuje.
   Reasumując nikt nie żyje na sposób Jezusowy, nigdzie nie widać choć jednego człowieka oddanego TYLKO Bogu a wszyscy balansują między bożkiem pieniędzy a Bogiem.
   Tak jak dokonali wyboru wartości życia rodzice, tak uczą dzieci. Z historii ludzkości wynika, że wyboru Boga zamiast pieniężnego bożka dokonało bardzo niewielu ludzi. Ja szacuje ich liczbę na 3-5% ludzkości.
   Reasumując …
   Nie ma żadnego balansu między Bogiem a pieniądzem. Kto chce żyć wybiera Boga a kto chce przeżyć wybiera pieniądze.

 2. Koriolan

  .
  Remanent życia 1
  „Nie znam was …”

  W/g mnie oznacza to, że jedyną możliwością wejścia do raju jest wejście w czasie życia. Wejście do raju oznacza tutaj poznanie Jezusa. A więc jeśli do chwili śmierci nie poznamy go, nie spotkamy go, to w „owe dni” już go nie poznamy i nie ma znaczenia co robiliśmy w czasie życia.
  Jest to przykład uczynków bez prawdziwej wiary.

  Reasumując
  Wynikało by ze słów Jezusa, że jedynie poznanie, spotkanie Chrystusa w czasie życia jest gwarancją mieszkania w królestwie niebieskim.
  Inaczej mówiąc …
  Warto dotrzeć nie do katolickiej, prawosławnej, protestanckiej wiary … Ale do prawdziwej Chrystusowej wiary, do prawdziwego spotkania i życia w Bogu :-)))

 3. Koriolan

  Jakiego kościoła potrzebuje współczesny człowiek ?

  Ogólnie mam takie same zdanie na temat kościoła rzymsko katolickiego – Nie dorasta do naszych czasów.
  Przyczyną jest ta sama co zawsze … Konserwatyzm.
  Życie obecnie znacznie przyspieszyło. Upadł ustrój socjalistyczny, powstała unia, następuje globalizacja, budzi się świadomość w ludziach, przypływa do nas wiedza buddyjska a krk oferuje jedynie pasterza z kijkiem i to jeszcze nie wiedzącego z której strony znajduje się Bóg i dokąd ma prowadzić to stado.
  A więc jakiego kościoła potrzebuje współczesny człowiek ?
  Takiego jak zawsze – JEZUSOWEGO.

  Co by to miało oznaczać ?
  W/g mnie ludzie od zawsze potrzebują kościoła Jezusowego, opartego na ewangeli a więc takiego jaki budował Jezus. Opartego na LUDZIACH a nie na instytucji, budynkach, dogmatach, katechizmach, liturgii itd.
  Jak ja widzę Kościół Jezusowy ?
  Tak jak go Jezus budował.
  On pojawił się na ziemi sam jako całkowicie ogarnięty Duchem Bożym, jako Głową Kościoła. Powołał 12 apostołów i nauczał ich i uświadamiał, tłumaczył przypowieści i przekazywał wiedzę. Obdarzał ich Duchem Świętym a potem wysyłał ich w świat by głosili to CZYM BYLI. A więc ludzie Kościoła Jezusowego to byli ludzie obdarzeni Duchem Świętym, można to nazwać Świadomością, i przekazujący tego Ducha dalej najczęściej za pomocą spotkań i nauczania. Liturgia, ubrania, budynki i sakramenty odgrywały mniejszą rolę. Takie spojrzenie potwierdzają dzieje Apostolskie gdzie zbory, czyli skupiska ludzi Kościoła Jezusowego, powstawały tam gdzie dotarli apostołowie. To samo działo się u Ojców pustyni gdzie nieważny był budynek, ubranie, liturgia a ważny był człowiek obdarzony mądrością i Duchem Świętym.
  Kościół rzymsko katolicki zmienił to nastawienie opierając organizację swojego kościoła na instytucji czyli majątku, budynkach, organizacji, liturgii, hierarchii itd.
  W/g mnie zabiło to Ducha Jezusowego i ogólnie mamy kościół rzymski jako instytucję natomiast jałowy pod względem świadomości i Ducha Świętego.
  Z tego opisu wynika jak ja widzę reformę kościoła rzymskiego jako odzyskanie Ducha Świętego tak w księżach jak w ludziach.

Skomentuj

Twój e-mail nie będzie widoczny. Pamiętaj! Uzupełnij obowiązkowe pola oznaczone *

© 2015 Włodzimierz Zatorski OSB. Wszelkie prawa zastrzeżone © Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC