Opcja Benedykta

Na tej stronie chciałbym publikować teksty pisane i wygłaszane na temat duchowości benedyktyńskiej z myślą o świeckich i ich życiu. Mam nadzieję, że także rozwinie się na niej także dyskusja na ten temat.

W dniach 2019-08-30 do 2019-09-01 odbyły się w Olsztynie rekolekcje na temat: „Przemiana serca i życia w Opcji Benedykta”. Pragnąłem w nich wychodząc od podstawowych określeń: kim jesteśmy i na czym polega nasze życie duchowe dojść do wyjaśnienia, dlaczego Opcja Benedykta jest właściwą drogą. Poniżej przedstawiam kolejne konferencje:

Przekazuję nagraną moją ostatnią konferencję wygłoszoną jako prefekt oblatów dla oblatów tynieckich w dniu 11.07.2019 roku. Jej tytuł: „Szkoła służby Pańskiej – propozycja dla świeckich”. Jest to próba pokazania, że myśl św. Benedykta ma charakter uniwersalny i jest dobrą propozycją także dla świeckich żyjących w świecie. Z tej także racji duchowość św. Benedykta uważam za dobrą podstawę do budowania wspólnoty ludzi „szukających Boga”.

2019-06-11 Jest to wykład dotyczący tego, o co chodzi w duchowości wygłoszony dla kleryków z seminarium w Częstochowie.

2019-07-11 to wykład na podstawie mojego tekstu o tym samym tytule wygłoszony dla oblatów z naszego Opactwa jako ostatni w funkcji ich opiekuna.

Przekazuję następny tekst tym razem o walce duchowej – „Walka duchowa – osiem duchów zła”. Uświadomienie sobie tej walki i jej charakteru pozwala dalej myśleć o właściwym uporządkowaniu życia, aby nie wpadać w pokusy.

Przesyłam nagranie komentarza do początku Prologu Reguły św. Benedykta wygłoszonego w Józefowie dla osób świeckich.

Konferencja na temat: Co to jest duchowość wygłoszona dla kleryków w Częstochowie.

komentarzy ( 2 )
 1. Joanna

  Szczęść Boże,
  O. Włodzimierzu wspomina ojciec w jednej z konferencji, że chciałby aby powstała wspólnota ludzi świeckich która wspólnie ze wspólnotą mnichów stałaby się depozytariuszami prawdziwych wartości chrześcijańskich, które zostaną przechowane i ocalone dla przyszłych pokoleń. Ale rozumiem, że to oznacza także życie na codzień tymi wartościami, bo tylko przy takim założeniu to wszystko ma sens.

  • Wlodzimierz Zatorski Post author

   Oczywiście chodzi o żywą wspólnotę żyjącą razem. Obecnie muszę otrzymać zgodę na stworzenie fundacji świeckiej i działanie w niej. Jeżeli się to uda, to będziemy szukać miejsca dla takiej realizacji.
   Serdecznie pozdrawiam.
   Nie wiem dlaczego nie odnalazłem Twojego wpisu wcześniej?

Skomentuj

Twój e-mail nie będzie widoczny. Pamiętaj! Uzupełnij obowiązkowe pola oznaczone *

© 2015 Włodzimierz Zatorski OSB. Wszelkie prawa zastrzeżone © Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC