Opcja Benedykta

Obecnie ta strona traci swoje znaczenie, gdyś od kilku tygodni zaczęła istnieć strona naszej Fundacji: opcjabenedykta.org. Mam nadzieję, że na niej będą najbardziej aktualne informacje oraz tam będą prowadzone dyskusje na temat idei i konkretnych zagadnień zawiązanych z życiem Fundacji.

Drodzy przyjaciele, w listopadzie otrzymałem od o. Opata zgodę na razie na jeden rok na pełnienie funkcji asystenta Fundacji Opcja Benedykta. Zgoda będzie przedłużona, o ile nasze działania w Fundacji przyniosą efekty. W tym czasie mogę rezydować poza Tyńcem i koncentrować się na organizowaniu działań tej fundacji. To wiąże się z samodzielnym utrzymywanie siebie i ponoszenie kosztów moich działań. Moim głównym źródłem dochodu są głoszone rekolekcje, intencje mszalne i ewentualne ofiary od osób, które wspierają moje działania. Jeżeli ktoś chciałby, abym odprawił jego intencję mszalną, to proszę o kontakt na maila: wlodzimierzosb1@gmail.com lub telefoniczny. Podobnie odnośnie rekolekcji, warsztatów, indywidualnych rozmów także proszę o kontakt mailowy lub telefoniczny. Ewentualne ofiary można wpłacać na konto: 70 1600 1462 1893 5415 2000 0001.

Dnia 15.02.2020. rada Fundacji Opcja Benedykta zdecydowała, że miejscem budowania wspólnoty będą Faryny – wioska na Mazurach w powiecie Szczytno, w pobliżu granicy z Mazowszem. Obecnie niezmiernie ważne jest dla nas pozbieranie środków finansowych na zakup szkoły i terenu wokół niej. Liczymy na wsparcie sympatyków tego dzieła. Br. Włodzimiec

Przekazuję wywiad przeprowadzony ze mną przez Wojciecha Kosiewicza i opublikowany w Gazecie Olsztyńskiej w dniu 14.02.2020.

W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia w święto św. Szczepana w Radiu Olsztyn został wyemitowany wywiad Alicji Kulik ze mną na temat Opcji Benedykta. Może warto posłuchać. Link do audycji: https://ro.com.pl/opcja-benedykta-czyli-w-zyciu-chodzi-o-zycie-posluchaj-reportazu-alicji-kulik/01485558.

Wydaje się, że warto także przedstawić na tej stronie konferencje z zeszłorocznych rekolekcji wygłoszonych w Tyńcu dla oblatów benedyktyńskich z Tyńca w dniach od 12. do 14. grudnia 2018. Tematem wiodącym była Reguła św. Benedykta w wykładzie do świeckich. W ten sposób starałem się odpowiedzieć na prośby zgłoszone ze strony naszych oblatów, by powrócić do komentarza Reguły. Przedstawiam zatem te konferencje.

Samą ideę założenia wspólnoty przedstawiam w tekście na podstawie którego wygłosiłem konferencję 31. sierpnia 2019 r. o idei ośrodka Opcji Benedykta. Przedstawiam ten tekst poniżej poniżej.

W dniach 2019-08-30 do 2019-09-01 odbyły się w Olsztynie rekolekcje na temat: „Przemiana serca i życia w Opcji Benedykta”. Pragnąłem w nich wychodząc od podstawowych określeń: kim jesteśmy i na czym polega nasze życie duchowe dojść do wyjaśnienia, dlaczego Opcja Benedykta jest właściwą drogą. Poniżej przedstawiam kolejne konferencje:

Przekazuję nagraną moją ostatnią konferencję wygłoszoną jako prefekt oblatów dla oblatów tynieckich w dniu 11.07.2019 roku. Jej tytuł: „Szkoła służby Pańskiej – propozycja dla świeckich”. Jest to próba pokazania, że myśl św. Benedykta ma charakter uniwersalny i jest dobrą propozycją także dla świeckich żyjących w świecie. Z tej także racji duchowość św. Benedykta uważam za dobrą podstawę do budowania wspólnoty ludzi „szukających Boga”.

2019-06-11 Jest to wykład dotyczący tego, o co chodzi w duchowości wygłoszony dla kleryków z seminarium w Częstochowie.

2019-07-11 to wykład na podstawie mojego tekstu o tym samym tytule wygłoszony dla oblatów z naszego Opactwa jako ostatni w funkcji ich opiekuna.

Przekazuję następny tekst tym razem o walce duchowej – „Walka duchowa – osiem duchów zła”. Uświadomienie sobie tej walki i jej charakteru pozwala dalej myśleć o właściwym uporządkowaniu życia, aby nie wpadać w pokusy.

Przesyłam nagranie komentarza do początku Prologu Reguły św. Benedykta wygłoszonego w Józefowie dla osób świeckich.

Konferencja na temat: Co to jest duchowość wygłoszona dla kleryków w Częstochowie.

komentarzy ( 8 )
 1. Joanna

  Szczęść Boże,
  O. Włodzimierzu wspomina ojciec w jednej z konferencji, że chciałby aby powstała wspólnota ludzi świeckich która wspólnie ze wspólnotą mnichów stałaby się depozytariuszami prawdziwych wartości chrześcijańskich, które zostaną przechowane i ocalone dla przyszłych pokoleń. Ale rozumiem, że to oznacza także życie na codzień tymi wartościami, bo tylko przy takim założeniu to wszystko ma sens.

  • Wlodzimierz Zatorski Post author

   Oczywiście chodzi o żywą wspólnotę żyjącą razem. Obecnie muszę otrzymać zgodę na stworzenie fundacji świeckiej i działanie w niej. Jeżeli się to uda, to będziemy szukać miejsca dla takiej realizacji.
   Serdecznie pozdrawiam.
   Nie wiem dlaczego nie odnalazłem Twojego wpisu wcześniej?

 2. wjn

  Czy już działa zapowiadana strona WWW „Opcja Benedykta”? Jeśli tak to warto tutaj podać link do niej.

  Ut in omnibus glorificetur Deus

 3. Andrzej

  Cieszę się,że jest szansa na powstanie czegoś sensownego.Poczatki . w aktualnej sytuacji …są ekstremalnie trudne.No ale…nie poddajemy się.

 4. Ewa

  Ja też się cieszę i czekam na dalsze informacje 🙂

 5. Albin

  Proszę Strona już funkcjonuje :)Zapraszam do odwiedzania 🙂

Skomentuj

Twój e-mail nie będzie widoczny. Pamiętaj! Uzupełnij obowiązkowe pola oznaczone *

© 2015 Włodzimierz Zatorski OSB. Wszelkie prawa zastrzeżone © Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC